افتتاح بازارچه مرزی سومار دردهه فجر

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با ابراز امیدواری به راه اندازی مرز سومار در ایام دهه مبارک فجر، اظهار داشت: امید است به سبب امر یادشده، مبادلات تجاری کرمانشاه با عراق رونق بیشتری بیابد.

کیوان کاشفی در نشست خبری با اشاره به اینکه اکنون عراق اصلیترین شریک تجاری کرمانشاه محسوب می‌شود، گفت: تا قبل از ناامنی ایجاد شده در کشور عراق و به‌خصوص استان‌های هم مرز با کرمانشاه نظیر دیالی، بیشترین صادرات ایران به این کشور همسایه از طریق مرزهای کرمانشاه صورت می‌گرفت اما در چند ماه اخیر و ایجاد ناامنی کار صادرات با رکود مواجه شده است.

وی افزود: در یکی دو ماه اخیر وضعیت بهتر و ثبات و امنیت بیشتری در مرزهای عراق برقرار شده و می‌توان از این فرصت استفاده کرد و استان دیالی که از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است را به عنوان یک شریک تجاری قدرتمند انتخاب کنیم.

کاشفی تصریح کرد: کرمانشاه به دنبال به دست گرفتن بازار استان‌های عرب نشین و مرکزی عراق نیز هست، تا با راه اندازی مرز سومار در ایام الله دهه فجر، مبادلات تجاری کرمانشاه با عراق رونق بیشتری یافته و بتوانیم صادرات خود را رونق ببخشیم.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه میزان صادرات صورت گرفته به عراق از استان کرمانشاه در ۹ ماه سپری شده از امسال را یک میلیارد و ۷۵ میلیون دلار عنوان و با اذعان به کاهش این رقم در صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال، به میزان صادرات سال گذشته «سه میلیارد و ۴۹ میلیون دلار» برسد.

وی با اشاره به توانمندی‌های بازار سوریه، سفیر این کشور در ایران را بسیار مایل و راغب به همکاری دوطرفه با کشورمان دانست و از تجارت با ایران و استان کرمانشاه بسیار استقبال کرد.

کاشفی اظهار کرد: اگر سوریه به یکی از شرکای اصلی تجاری با ایران با محوریت کرمانشاه تبدیل شود می‌توان علاوه بر افزایش صادرات، بازارهای بیشتری در اختیار داشته و در صورت رکورد یکی از آن‌ها، اصل صادرات خود را حفظ و کاهشی در تجارت خارجی نداشته باشیم.

منبع/ایلنا

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


+ 9 = پانزده

آمارگیر وبلاگ