انتظار زنان فرهنگی از وزیر آموزش و پرورش در دولت دوازدهم

 00000000000000000 copy

نوای گیلانغرب :در زمان تغییر و تحول دولت ها و به تبع آن انتخاب و انتصاب مدیران ارشد وزارتخانه ها،در مورد حضور زنان در کابینه و تصدی مدیریت های ارشد و میانی بحث و تبادل نظر فراوانی انجام می شود.با توجه به جمعیت زنان در آموزش و پرورش به خصوص زنان تحصیل کرده و فعال در این وزارتخانه لازم است که تجدید نظر جدی در مورد به کارگیری موثر این قشر فعال و دلسوز در مدیریت های بخش های مختلف وزارت آموزش و پرورش صورت پذیرد و مباحث حضور زنان صرفا در کلیشه های کلامی و تزئینی برای سخنرانی ها و نوشته های آنان در رسانه های مکتوب حقیقی و مجازی خلاصه نشود.
این مطالبه حضور زنان شایسته و کارآمد در عرصه های مدیریتی این وزارتخانه در طول زمان انباشته شده گرچه همیشه زمزمه هایی در اعتراض به این وضعیت وجود داشته و در سال های اخیر این مطالبه بیشتر و با صدایی رساتر بیان می شود.
گرچه هم نباید در دام تاکید فمنیستی افراطی افتاد و هم اینکه صرفا به خاطر رفع تکلیف، احقاق حقوق زنان را در حضور چندین خانم به عنوان زینت المجالس یا تزیین وزارتخانه ها خلاصه کرد.
متاسفانه تجربه نشان داده شده که برخی مدیران ارشدفقط برای مانور تبلیغاتی و اظهار آن در رسانه ها نسبت به چند انتصاب از میان بانوان که عمدتا هم با ارتباطات صورت می گیرد و چندان هم بر اساس شایستگی و کارآمدی نیست،اقدام می کنند و خیل عظیم بانوان فعال،کاردان و متخصص هم باید تاوان عواقب ناکارآمدی آن عده محدود ومعدود خانم مدیر شده را بپردازند و هم هر موقع که بحث مجدد حضور زنان مطرح می شود این عده اندک را مثال زده و سعی می کنند جرات و اعتماد به نفس بیان آن مطالبه را از زنان بگیرند.
لذا از شخص رئیس جمهور محترم و وزیر آموزش و پرورش چه شخص فعلی باشد یا هر فرد دیگری که رئیس جمهور معرفی خواهد کرد انتظار می رود هم نسبت به حضور بانوان فعال و کارآمد دغدغه داشته باشد و هم زمینه ظهور و بروز آنان را در عرصه های مدیریتی فراهم آورد و صرفا به کلام و اظهارنظر اکتفا نکند.
تجربه برخی از مدیران خوب و کارآمد زن در عرصه های مختلف نشان داده است که بانوان در قانونمداری،پاکدستی و جلوگیری از فساد اداری و اقتصادی و انجام دقیق امور بسیار دغدعه مندتر هستند.

معصومه بیات / فعال فرهنگی

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


8 − = یک

آمارگیر وبلاگ