تاثیر فضاهای مجازی برروی افزایش آمار طلاق

                                                                                     

  رفیعی

نوای گیلانغرب :طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می رود. طلاق معمول ا وقتی اتفاق می افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین می رود و میان زوجین ناسازگاری و تنش وجود دارد. طلاق اجتماعی، تغییرات در دوستی ها و سایرروابط اجتماعی است که مرد یا زن طلاق گرفته با آن ها سر و کار دارد. طلاق روانی، موقعیتی است که از طریق آن فرد پیوندهای وابستگی عاطفی به همسرش را قطع کند و به تنها زیستن تن دردهد.
اینکه درنهایت اختلاف بین زن ومرد به طلاق می انجامد .اما علت یابی بعضی ازعواملی که سبب میشود که طناب محکم یک زندگی به مرورگسسته شود وسرانجام آن پایانی ناخوش برای زندگی بین زوجین میشود.اما باتوجه به مدرن شدن زندگی های امروز درصد آمار طلاق افزایش یافته است وسخت درگیرکرده است زندگی های سنتی پیشین رادرگذشته خیلی نزدیک حداقل یک دهه پیش اگربین زوجین مشکلی بود با واسطه بزرگان وخانواده ها راه صلح وسازش را انتخاب میکردند.اما متاسفانه اکنون گاهی حتی تاروز طلاق خانواده ها هم متوجه طلاق فرزندان خود نمیشوند وحتی علتهای طلاق را متوجه نمی شوند.اما مشکل کجاست؟؟؟؟؟چرا امروزه آمار طلاق افزایش یافته است؟؟؟یکی ازعلتهای آن ازنظرخیلی از روانشناسان ومشاوران خانواده استفاده ازدنیای پیچیده وبسیارپربار مجازی را سبب اکثر طلاقهای امروزی میدانند.ورودبه دنیای مجازی واستفاده از اپیلکشن های متنوع که دربازارهای مجازی وجود دارد باعت ایجادارتباطهای مجازی دیگران باهم شده است واین ارتباطها سبب سرد شدن روابط بین خیلی از جوانان وکاربران اینترنتی شده است.وتبدیل شده است به یک معضل درهم پیچیده ومبهم. فضای مجازی که امروزه درگیرکرده است خانواده های مختلف را میتوان کنترل کرد درواقع هرافراط وتفریطی دراستفاده از هر وسیله ای باعث به وجود آمدن معضلات بعد آن میشود. واگر این استفاده درحد تعادل باشد چه بسا باعث تنوع های جذاب هم در زندگی می شود.اما اگر کنترل نشود مسلم است که باعث اختلاف میشود.به طور مثال زن ومرد وقتی درخانه که مکانی امن ورویایی برای انهاست وهرکدام درقبال هم وظیفه ای دارنداگر این وظایف را نتوانند انجام دهند وآنقدر درگیری این فضاهای مجازی بشوند که حتی گاهی در تهیه یک شام معمولی هم با یکدیگر دچار مشکل میشوند وعلت میتواند غرق شدن بانوی خانه درگروه های دوستانه و….مجازی یک اپیلکشن خاص باشه که این وظیفه همسر خانواده فراموش بشود ویا با عجله بخواهد وعده غذایی را فراهم کند که حتی مزه آن مثل غذاهایی دیگروقبلی را ندهد. ویا برعکس مرد خانه انقدر درگیر فضاهای مجازی میشود که وقتی درکنار همسر وفرزندان است فرصت همکلامی با آنها را نیزندارد .این مثال کوچکترین مثال است که گفتم.چون حرف بسیار است وازنظرروانشناسی بیشترین بحثها رابه خوداختصاص میدهد.سردی روابط عاطفی وعاشقانه که قبل بود واما بعدها نیست. ودرنهایت همین فضاهی مجازی باعث میشود کم کم رخنه کندبرکانون گرم خانواده ای وبعدها باعث میشود انقدر عمیق شودکه تنها راه چاره را طلاقبدانند. استقاده ازفضاهای مجازی بد نیست وخیلی اوقات نیز باعث تغییرات مفید نیز میشوداما ایجاد تعادل دراستفاده ازاین فضا مهم است که باز برمیگرد به معضل نبود فرهنگ درست استفاده ازاین فضاها.این موضوع جای بحث فراوان دارد اما من از بعد فرهنگی به این موضوع پرداختم.فقرفرهنگی ودردی که درمانش توسط خود افراداست اما متاسفانه تلاشی برای حل این بحران نمیکند.

نویسنده :آزاده رفیعی کارشناس مدیریت فرهنگی

telegram

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

2 دیدگاه برای “تاثیر فضاهای مجازی برروی افزایش آمار طلاق”

  1. گیلانغربی می‌گه:

    ازدواج هم بمانند هرپدیده دیگری درجامعه امروزی بایدازآن چهارچوب وقیدوبندهای سنتی اش رهاوبا اقتضاهای نوینی که دنیای امروزی بوجودآورده است تطبیق داد. شاید مهمترین چیزی که دراین مورد بایدتغییرکند نگاه بیشترمردانه وسنتی به امرازدواج است. کلمه ای که ما برای این امرمهم یعنی “همسر”گزینی بکارمیبریم بسیاربا ارزش وگویای همه چیزاست. قبول ازدواج بمعنای قبول یک انسان برابرحقوق “همسر” برای یک زنده گی مشترک است ونه خرید ودراختیارگرفتن یک برده فرمانبر.
    ازدواجهای سنتی معمولا ناموفق ترازازدواج هایی هستند که باآزادی بیشتربوسیله طرفین درگیردرازدواج یعنی دختروپسرصورت میگیرد. اما متاسفانه بعلت غالب بودن فرهنگ سنتی دراین مورد وعدم پذیرش مراوده دختروپسرجهت شناخت قبل ازدواج، آزادی وانتخاب درازدواج بامشکلاتی روبرواست که تنها بادرگوگونی درفرهنگ ونگاه جامعه به آن میتواند تغییرپیدا کند.

  2. مهگل(گیلانغربی) می‌گه:

    مهم‌ترین عوامل بروز طلاق

    افزایش تورم و مشکلات اقتصادی خانواده، بیکاری، اعتیاد اختلاف نگرش بین زن و مرد، اعتیاد، خشونت، عدم پایداری به تعهدات، مشکلات جسمانی، رابطه نامشروع همسران، مشکلات روانی، تعدد زوجین، دخالت اطرافیان، عدم پرداخت نفقه، بالا رفتن سطح توقع زنان از جمله عوامل طلاق هستند.مصطفی فروتن، روانشناس و محقق علوم رفتاری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان در آذر ماه سال گذشته گفت: در صورتی که زندگی خانوادگی زوجین دارای چارچوب درستی باشد از شبکه های اجتماعی تأثیر نمی پذیرد. وی با بیان اینکه غیر خردمندانه است اگر بگوییم شبکه های اجتماعی عامل فروپاشی و افزایش طلاق میان زوجین است، تصریح کرد: در زندگی هایی که آبستن حوادث زیادی است و از چارچوب مناسب و صحیحی برخوردار نیستند شبکه های اجتماعی نقش کبریتی را بازی می کنند که باعث ایجاد انفجار در انبار باروت می شوند.فروتن اذعان داشت: می خواهیم شفاف کنیم این شبکه های اجتماعی نیست که همه چیز را خراب می کند بلکه فقدان غنای کافی زندگی، فقدان مهارت های زندگی و صمیمیت و اصولی که رعایت آنها در زندگی زناشویی الزامی است، باعث می شود تا مولفه هایی مانند شبکه های اجتماعی تا حدی افزایش باید و در نهایت به جدایی زوجین منتهی شود.محقق علوم رفتاری با تاکید بر ضرورت افزایش دانش و آگاهی جوانان و خانواده ها در خصوص مهارت های زندگی و نحوه تعامل و ارتباط درون خانواده، خاطرنشان کرد: زمانی که خانواده از غنای کافی برخوردار نباشد حتی کوچک ترین جرقه ها و اتفاقات جزیی می تواند به از هم گسیسختگی خانواده منتهی شود. فروتن تاکید کرد: البته نمی توان نسبت به مضرات و تاثیرات شبکه های تلویزیونی ماهواره، شبکه های اجتماعی متعددی که ایجاد شده، بی توجه بود اما نباید آنها را تنها عامل بروز مشکلات و حوادث در زندگی خانواده ها بدانیم. وی ادامه داد: وقتی همه چیز زندگی خراب است فقط کافی است یک اتفاق ساده رخ دهد و بهانه ای شود برای جدایی.

پاسخی بگذارید


+ 7 = چهارده

آمارگیر وبلاگ