درآمد میلیاردی سرویسهای مدارس و سکوت مسئولان

درآمد میلیاردی سرویسهای مدارس و سکوت مسئولان؛

نوای گیلانغرب :متاسفانه در شرایط سخت معیشتی کنونی، خانوارهامجبور به پرداخت هزینه های تحمیلی مدارس به هر نحوی هستند و مدارس به هر وسیله ایی برای اخذ وجه از خانواده ها متوسل میشوند. در مجموع دانش آموزان دوره ابتدایی حدود ۱۶۸ روز از سرویس مدارس استفاده می کنند.
یکی از دانش آموزان که تا مدرسه ۵/۱ کیلومتر فاصله دارد در مجموع ۲/۹۵۰/۰۰۰ تومان بابت سرویس رفت و برگشت پرداخت کرده است. یعنی به ازای هر نفر در هر روز ۱۷/۵۶۰ تومان.
حال آنکه در هر سرویس سواری معمولا ۴ دانش آموز سوار میشوند. یعنی هر سرویس رفت و برگشت ۷۰/۲۳۸ تومان.
این در حالی است که سرویس تک نفره تپ سی و اسنپ در همین مسیر رفت و برگشت حدود ۱۳۵۰۰ تومان است.
اگر ۱۰۰ درصد هم برای انقطاع مسیر و معطلی راننده در نظر گرفته شود، میشود حدود ۲۷۰۰۰ تومان برای هر سرویس در هر روز. این یعنی ۴۳۲۳۸ تومان اضافه دریافتی به ازای هر سرویس که قطعا نه درجیب راننده میرود و نه خرج مدرسه میشود.
حال اگر یک مدرسه ۸۰۰ نفره دولتی را در نظر بگیریم و اگر تنها ۵۰۰ نفر از سرویس مدارس استفاده کنند در هر روز ۵/۴۰۴/۷۵۰ تومان و در طول سال تحصیلی ۹۰۷/۹۹۸/۰۰۰ تومان اضافه دریافتی اخذ میشود. بیش از ۹۰۰ میلیون تومان در سال که فشار زیادی را به دانش آموزان وارد می کند. بدتر آنکه این تنها بخشی از درآمد پیمانکاران از خانواده دانش آموزان بینواست و می بایست هزینه لباس و تغییرات هرساله آن، شهریه، کمک، نوشت افزار سیصد درصد رشد داده شده و… هم به این ارقام اضافه کرد. این در حالی است که خانواده ۴۰ میلیونی کارگری ایران ماهیانه ۱۵۰۰ هزار تومان حداق مزد دریافت می کنند. آنهم اگر بیکار نباشند و قرارداد هم داشته باشند.
آنچه مسلم است هزینه های سرسام آور و اجباری خلاف نص صریح اصل سی ام قانون اساسی است که آموزش و پرورش را رایگان اعلام کرده است.
معلوم نیست چه کسی باید پاسخگو باشد!؟
آموزش و پرورش باید نسبت به این فسادهای گسترده و آشکار پاسخگو باشد.
حق التدریس یعنی ظلم. انتفاع از آموزش یعنی فساد.                                                                             به قلم : مجید گودرزی

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


9 − نُه =

آمارگیر وبلاگ