دردی که درمانش همت ها را می طلبد

690

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: تولید داخلی، علاج رکود و اشتغال خیلی مهم است؛ شرمندگی این حقیر از اینکه جوانی بیکار با دست خالی به خانه می‌رود، کمتر از خود او نیست.
معضلی به نام بیکاری که گریبان جوانان تحصیل کرده را هم گرفته.

نوای گیلانغرب :بیکار در اقتصاد به فردی گفته می‌شود که در سن کار (۱۵تا۶۵ سال) و جویای کار باشد اما شغل یا منبع درآمدی پیدا نکند. کودکان و افراد مسن از آن جهت که قادر به انجام کار نیستند، جزو جمعیت فعال به حساب نمی‌آیند. زنان خانه‌دار و دانشجویان اگر جویای کار نباشند، و حتی کسانیکه با وجود منبع در آمد کافی مشغول به انجام کاری نیستند نیز، جزو جمعیت فعال شمرده نمی‌شوند.
جمعیت بیکار به تعداد افراد بیکار گفته می‌شود. بیکار از منظر مرکز آمار ایران، فردی بالای ۱۰ سال است که در هفتهٔ قبل از آمارگیری فاقد کار باشد، و در آن هفته یا بعد از آن آمادهٔ کار باشد و در آن هفته و سه هفته قبل از آن در جستجوی کار باشد. همچنین افرادی که به دلیل آغاز به کار در هفتهٔ آینده یا انتظار بازگشت به شغل قبلی جویای کار نیستند، بیکار محسوب می‌شوند.
بااین تعاریفی که ازبیکاری وجمعیت بیکاری گفته شده است باید خاطرنشان کرد که بیکاری تبدیل شده است به معضلی عظیم در استانها وشهرستانهای کشور.
این مشکل متاسفانه شامل شهرستان گیلانغرب شده است. این شهرستان که نرخ بیکاری آن درسالهای گذشته ۵۰درصد بوده قطعا الان افزایش پیدا کرده است. که متاسفانه درصدبسیاربالایی ازبیکاران شامل کسانی هست که دارای مدارک تحصیلی عالیه درمقاطع مختلف حتی دکترا می باشند.عوامل مختلفی دست دردست هم داده وهمچنان این روند درحال ادامه است.
بیکاری یکی ازآسیبهایی جدی درجامعه به شمارمیرود وریشه بسیاری ازمسایل ومشکلات وهمچنین ناهنجاری ها دربیکاری نهفته است.جوانان بیکاری که به امید آینده ای شکوفادرمقاطع مختلف وعالی تحصیل کرده اند اما متاسفانه بعدرازاتمام تحصیلات درشرایطی قرارمیگرند که شغلی متناسب با رشته تحصیلی آنهانیست وحتی سرمایه ای هم برای ایجاد شغل آزاد دردسترس ندارند.
ومجبور به مهاجرت به مراکز استانهای دیگرمیشود که خود نیز مسبب مشکلات وسیع تربرای آنها میشود. شهرستان گیلانعرب ازجمله شهرهایی هست که دارای منابع طبیعی عالی برای ایجاد شغل هست .اما ای کاش کسانی باشند که گوش فرادهند به حرف دلهای جوانانی که حسرت آینده ای بدون دغدغه دارند وباعث شده حتی سن ازدواج دراین شهر هم بالا برود. دراین شهرستان کسانی هستن که سرمایه های عالی دارند ای کاش بتوانند همت کنند وچاره ای بیندیشند وبفکر جوانان شهر باشند میتواند باتاسیس کارخانه ها وشرکت های اقتصادی واستفاده از قدرت فکری جوانان تحصیل کرده شهر دردی را درمان ببخشند. چراکه این نوع کاربسیار با ارزش ترازکارهای خیردیگه هست که انجام میدهند چون باهراقدام آنها بسیاری ازجوانان میتواند دارای شغل شوند. اما به تنهایی هم این عزیزان نمیتوانند موفق باشند مگراینکه مسئولان کشورواستان وشهرستان همپای باآنها تلاش کنند.
مسئولین بزرگوار شهرستان به عنوان یه جوان ازشما عاجزانه خواهش میکنیم دردل ما جوانان رو گوش بدهید اهمیت قائل بشوید ما جوانان امیدمان به شماست که دربرابر ما دارای حق می باشید وازنماینده شهرستان عاجزانه تقضا میشود برای بیکاری این شهرستان چاره ای بینیشند. جوانان بااستعدادی دراین شهر هستند که بخاطر بیکاری با مشکلات مختلف دست وپنجه نرم میکنند. گاها همین جوانان بخاطر شغل به دست آوردن به مهاجرت روی میاوردن که بعدها دردام بلاهایی چون اعتیاد وخلاف می افتند.
دردها بسیار هست درمانها دردست شما مسئولین وآنهم همت وعشق را می طلبد.
بیکاری دراین شهرستان بالا رفته. بزرگوارن مسئول بفکر چاره باشین.نگذارید شوروهیاهوی جوانان تازه فارغ التحصیل به یاس مبدل شود.
ای کاش آنقدر بلند فریاد سرمیدادیم که حرفهای ما بیکاران شهر به گوش آنهایی که میتواند برای ما کاری کنند برسد ویادآوری بشود مازنده ایم وداریم درفقر بیکاری احساسی پراز پوچی میکنیم وتمام تلاشهایی که روزی به امید یک آینده وشغل داشتیم را برباد رفته میدانیم.

راههای بسیاری برای برون رفت ازاین معضل وجود دارد که اگه واقعا مسولین کشور وشهرستان دلسوزانه پیگری کنندوبامدیریت این عزیزان بابسترسازی مناسب برای اشتغال جوانان دردرشهرستان بتواند امید های خشک شده را آبیاری بدهند وبا همت آنها جوانه بزند وقطعا درآینده روز به روز شکوفا خواهند شد وبه درخت هایی پراز برگ وبار مبدل میشوند.
با تاسیس کارخانه های کوچک وشرکتهایی که بتوانند ازنیروهای بوی شهرستان استفاده کنند ودرهایی را درمان ببخشد.
به امید آن روزها. ……
جناب آقای تجری نماینده عزیز وگرامی شهرستان عاجزانه ازشما نیز میخواهیم دستهای مارو بگیرین ودراین راه وکارخیرپیش قدم شوید.
نویسنده:  آزاده رفیعی  /کارشناس مدیریت فرهنگی

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


− 5 = دو

آمارگیر وبلاگ