دوست دار طبیعت ومحیط زیست باشیم

تصویر مرتبط

نوای گیلانغرب :مهربانی با طبیعت در تمام ادیان و فرهنگ ها توصیه شده است اما گاهی با ورود به بخشی از طبیعت با صحنه های بسیار خشن و نامهربان مانند انبوه زباله، درختان سربریده، تنه های آتش زده، نوشتن یادگاری بر پیکره درختان و بستن تاب بر شاخه های ترد و شکننده مواجه می شویم که کوهی از اندوه را به دنبال دارد.
برخی انسان ها گمان می کنند طبیعت میراثی است که از نیاکانشان به آنها رسیده و هرکاری که بخواهند می توانند با آن انجام دهند در حالی که طبیعت و هر آنچه در آن است امانتی است که از نسل های گذشته به ما رسیده و باید از آن محافظت کنیم و به آیندگان تحویل دهیم زیرا ما وام دار و امانت دار نسل آینده هستیم.
توسعه شهرنشینی و به طور کلی زندگی مدرن انسان ها را از آغوش طبیعت دور کرده است و با بی رحمی تمام با آن رفتار می‌کنند در حالی که اگر بدانیم طبیعت و جانداران موجود در آن حس، درک و عاطفه دارند و با نامهربانی دلتنگ می شوند قطعاً در روش خود تجدید نظر خواهیم کرد.
در گنجینه طبیعت می توان زندگی را جست و جو کرد.ازبین بردن آن برابر است با از بین رفتن زندگی، پس بهتر است ما انسان ها دست از خودخواهی برداریم و طبیعت را به چشم موجود زنده ای ببنیم که حس و شعور دارد.
این روزها تصاویری از بداخلاقی با محیط زیست که شامل؛ خشونت و بی‌مهری با جنگل، درختان، رودخانه و حیوانات در رسانه ها و فضای مجازی منتشر می شود که دل آدمی رابه درد می آورد.
امیدواریم روزی برسد که محیط زیست مهربان را دوست بداریم و راضی نشویم به آن آسیبی وارد آید و بیاموزیم و باور کنیم که ایثار جدا از محیط زیست نیست و تنها با ذره ای دقت و از خود گذشتگی می‌توان این ودیعه الهی را در امان نگه داشت
سفرهای نوروزی نقطه عطفی در رویارویی انسان با مظاهر طبیعی است و در این میان ضرورت دارد که مسافران محترم با همت و تلاش خود ضمن بهره مندی از این موهبت های الهی و ارزش های خدادادی با رعایت اخلاق طبیعت گردی و با بهره مندی از آموزه های دینی و اخلاق زیست محیطی ، صیانت از جلوه های الهی را سرلوحه رفتار و منش خود قرار دهند و در حفظ طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.

نویسنده : فریده اردشیری

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


نُه − 7 =

آمارگیر وبلاگ