شانه نامهربان جاده ها!

نوای گیلانغرب :یکی از عوامل توسعه کشورها یا جوامع، توسعه راههای مواصلاتی است که میتواند در کنار عوامل دیگر رونق اقتصادی را نیز در پی داشته باشد این عامل میتواند در نواحی مرزی که رقابت بر سر مرز رسمی است زمینه ساز توسعه بازارچه ها و تجارت خارجی گردد ضمن اینکه ایمنی راهها (و همچنین خودروها) منجر به حفظ بهترین سرمایه یک کشور یعنی سرمایه های انسانی میشود.
اگر به جاده های شهرستانهای غربی استان دقت کنیم میتوان تعدادی از ایرادات و مشکلات این راهها را به شرح زیر بیان کرد:
۱_شانه جاده مورد غفلت واقع شده و شرایط مناسبی ندارد و یا اختلاف سطح راه و شانه راه زیاد میباشد که در صورت خروج چرخ خودرو از جاده به شانه امکان واژگونی خودرو زیاد است.
۲_ نشستهای ناگهانی در جاده ها بعلت ضعف در زیرسازی راه که مثالهای بارز زیادی را میتوان در جاده دهستان حیدریه به شهر سرمست مشاهده نمود.
۳_ پیچهای خطرناک و غیر استاندارد که در اکثر جاده ها وجود دارند و ایجاد آنها به علت شرایط توپوگرافی ویژه و یا نبود ادوات راهسازی در زمان ساخت آن راهها میباشد که هنوز منطبق بر اصول مهندسی، اصلاح نشده اند.
۴_تقاطعهای خطرناک که نیاز به زیرگذر و روگذر دارد. نظیر جاده پرخطر شهرک زراعی سرپل.
۵_پلهای باریک نظیر پلهای تنگه حاجیان در جاده گیلانغرب_سرپلذهاب و جاده گیلانغرب _سومار در نزدیکی روستای چم سورک.
۶_جاده هایی که ضمن داشتن مشکلات قبل نیاز مبرم به آسفالت مجدد دارند نظیر جاده “مله نی” و قسمتهایی از جاده قصرشیرین_گیلانغرب
۷_ شیب زیاد و وجود پیچ بلافاصله بعد از شیب که دارای نمونه زیادی در منطقه است.
۸_کمبود علائم راهنمایی و رانندگی در برخی از جاده ها نظیر جاده گیلانغرب _سرپلذهاب در دهستان دیره
۹_ تخریب،نشست و ایجاد موج در سطح جاده (که برخی جاها در اثر شدت زلزله بوده ) نظیر جاده کمربندی غربی سرپلذهاب و جاده سرابگرم
۱۰_مرمت، آسفالت و بازطراحی در جاده ازگله_تازه آباد و ذهاب_ ازگله

نمونه های از مشکلات راهها در منطقه ما میباشند که با تخصیص اعتبارات و پیگیری مسئولین مخصوصا اداره راه و شهرسازی امیدواریم رفع شده تا گامی بلند بسوی توسعه در منطقه برداشته شود.فراموش نکنیم که راهها شریانهای اقتصادی و توسعه هستند و ترافیک کم خطر آنها رشد اقتصادی و حفظ سرمایه های انسانی را در پی خواهد داشت.
م.شفاعتی پور ۹۷/۰۷/۲۳

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


9 − = یک

آمارگیر وبلاگ