طرح رتبه بندی شامل کدام معلمان می‌شود؟

فرجام بی‌پایان برای طرح رتبه‌بندی معلمان /طرح رتبه بندی شامل کدام معلمان می‌شود؟
فرجام بی‌پایان برای طرح رتبه‌بندی معلمان

طرح رتبه‌بندي معلمان يکي از وعده‌هاي بي‌سرانجام وزراي آموزش و پرورش در شش سال اخير بوده است و همواره بر روي اين طرح موج‌سواري کردند. در اين ميان زمان اجراي طرح مهم نيست بايد مشخص شود کدام معلمان از اين طرح برخوردار مي شوند.
به گزارشنوای گیلانغرب نظام رتبه‌بندي معلمان يک قانون است و بايد براساس پشتوانه‌اي که دارد اجرا شود اما تاکنون عملياتي نشده است و در حد يک وعده باقيمانده است. به طوري که سخنگوي دولت در سال جاري اعلام کرد که تا دو ماه آينده نظام رتبه بندي معلمان اجرايي مي شود.

بعد از آن سرپرست وقت وزارت آموزش و پرورش نيز در رسانه ها در شرايط مختلف اعلام کرده بود که تا شهريور ماه سال جاري نظام رتبه بندي اجرايي خواهد شد اما چون صندلي وزارت سهم وي نشد، اين وعده هم به واقعيت نرسيد.

بيشتر بخوانيد: طرح رتبه بندي معلمان چه زماني اجرا مي شود؟

اکنون هم در آستانه سالتحصيلي جديد قرار گرفته‌ايم و با وجودي که ۲ هزار ميليارد تومان اعتبار براي نظام رتبه‌بندي معلمان اختصاص يافت اما اعلام شد که پرداخت مطالبات معوق فرهنگيان در اولويت قرار دارد بنابراين هيچ اقدامي در راستاي رتبه‌بندي معلمان انجام نگرفته است و گويا دولت برنامه‌اي براي ارتقاي جايگاه معلمان ندارد.
ضرورت ابهام‌زدايي درباره طرح رتبه‌بندي معلمان

اخبار ضد و نقيضي درباره طرح رتبه‌بندي معلمان وجود دارد و برخي عملياتي شدن اين طرح را تنها در افزايش ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار توماني حقوق معلمان خلاصه کرده‌اند در حالي که اين افزايش مقطعي حقوق، ظلم به معلمان و سند تحول بنيادين آموزش و پرورش است.

بنابراين لازم است دولت هر چه سريعتر در اين زمينه ابهام‌زدايي کند و اميد معلمان را در آغاز مهر پر فروغ‌تر کرد.
وظيفه دولت اجراي طرح رتبه‌بندي معلمان

سخنگوي کميسيون آموزش مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر اهميت و چگونگي اجرا رتبه بندي معلمان معتقد است: چگونگي اجراي رتبه بندي معلمان اهميت دارد؛ اينکه چه زماني و در چه مرحله اي عملياتي مي شود اهميت زيادي ندارد، دولت از ابتداي فروردين سال ۱۳۹۶ قرار بر اجراي رتبه بندي معلمان را داشته بود؛ اينکه در حال حاضر اجرا نمي شود يا به تاخير افتاد به علت نداشتن بودجه يا هر دليل ديگري بحث جدا است.

سيدحمايت ميرزاده افزود: دولت وظيفه دارد رتبه بندي معلمان را انجام دهد اينکه رتبه بندي بر چه اساسي قرار است شکل بگيرد اهميت دارد؛ وزير جديد هم به جايگاه قانوني اين مسئله را درک کرده و پيگير آن خواهد بود.

بيشتر بخوانيد: پرداخت مطالبات فرهنگيان به واقعيت نزديک شد

نماينده مردم گرمي و مغان در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: در خبرهاي قبل عنوان شده بود که اول مهر زمان اجرايي رتبه بندي معلمان است. ما مسئول اجراي رتبه بندي معلمان نيستيم و نمي توانيم صد در صد زمان اجراي آن را تاييد کنيم.
طرح رتبه بندي شامل کدام معلمان مي‌شود؟

نماينده مردم در مجلس دهم تاکيد کرد: ابتدا بايد دستور العمل رتبه بندي بياييد و مشخص شود که اين رتبه بندي شامل کدام معلمان با کدام مدرک تحصيلي مي شود، سپس چگونگي اجرا رتبه بندي معلمان اهميت دارد نه تاريخ اجرايي آن؛ در حال حاضر نه چگونگي اجراي رتبه بندي مشخص است نه زمان اجرايي شدن آن، در مبحث رتبه بندي بايد به يک تعريف کلي از رتبه بندي و سپس چگونگي اجراي آن و در پايان به زمان اجراي آن برسيم.

سخنگوي کميسيون آموزش مجلس گفت: دولت مجوز داشت از اول برنامه ششم توسعه يعني از ابتداي فرودين سال ۹۶ رتبه بندي معلمان را اجرا کند اگر تا به حال به خاطر مسائل مادي اجرا نشده يک مسئله ديگر است اما هنوز مشخص نشده رتبه بندي چه بوده و چه تعريفي براي آن بايد داشته باشيم؛ دولت که آموزش و پرورش هم در داخل آن است بايد از رتبه بندي يک تعريف کلي به معلمان و قشر فرهنگي بدهد بعد به مرحله اجرايي و زمان اجرا آن برسيم.

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


8 + پنج =

آمارگیر وبلاگ