غبارفراموشی برچهره اولین دهستان مقاوم گیلانغرب

44

یادداشت: علی احمدپور مدیرمسئول نوای گیلانغرب

نوای گیلانغرب:دهستان تاریخی حومه (پایین شهر) اولین دهستان مقاوم ایران اسلامی با تاریخی پرافتخار در دوران دفاع مقدس و از طرفی در آغوش ثروت طبیعی منابع غنی قیر طبیعی مغفول مانده است!

شاید همانقدر که‌ این دهستان برای همشهریان و ساکنین پا به سن گذاشته ،شناخته شده‌ است اما جوان ترها و حتی بسیاری از همشهریان میانسال ما کمتر با پیشینه تاریخی و از همه مهمتر افتخاراتش در دوران دفاع مقدس آشنایی داشته باشند.
برخی از مردم روستاهای این دهستان در روزهای اولیه جنگ در فاصله ۲ کیلومتری ازخط مقدم جلوتر از توپخانه و تانک های رزمندگان اسلام در روستا ماندند که این‌ ایثار بایستی درتقویم جنگ ثبت می شد.در روزهای اولیه جنگ‌ تانک های ارتش جمهوری اسلامی در استادیوم ورزشی داخل شهر مسقر بودند که فرماندهان ارتش به هنگام بازدیدهای خود متوجه حضور مردم جلوتر از خط مقدم در روستاهای پایین شهر شدند و همین امر موجب شد که دستور پیشروی به تانک ها تا نزدیک های گورسفید داده شود و در آنجا موضع گرفتند.
کجای دنیا نظیر چنین مردمانی وجود دارد که مردمانش به عنوان تدارکاتچی اینگونه درکنار رزمندگان باشند!چرا بعد از خاتمه جنگ این رشادت ها به گوش مسولان انعکاس نشده بود! این کار را باید ناشی از ضعف رسانه های وقت و مسئولان مستقر در منطقه دانست!تنها کسی که شجاعت و پایداری مردم دهستان حومه را به نیکی یاد می کرد امام جمعه فقید گیلانغرب حجت الاسلام حاج آقا عسکری بود که بارها درتریبون نماز جمعه آن زمان از رشادت مردم پایین شهر به خاطر حضورشان در روستا و ماندن درکنار رزمندگان تجلیل کردند.
دهستان حومه به‌ دلیل قرار داشتن درخط مقدم جبهه شاهد حوادث بسیاری در طول تاریخ جنگ بیشتر از سایر نقاط شهرستان بود که نباید مورد بی توجهی دراین سالهای پس جنگ قرارگرفته می شد.کجای مناطق جنگی در دوران دفاع مقدس نیروهای غیرنظامی در فاصله چهار کیلومتری از خط مقدم جبهه رزمندگان را همراهی می کردند.تا جایی که درهمان ساله اولیه جنگ کودکی ۱۰ ساله دریکی از روستاهای نزدیک خط مقدم گ ادیان سفلی (نجف) مجروح و یک پایش را از دست داد و جالب اینجاست که مادرش نیز در روستای جنگی شاهد مجروح شدن فرزندش بود!
متاسفانه افراد دست اندرکار از روی حسادت و یا تنگ نظری نتوانسته و یا نخواسته‌اند رشادت های دهستان حومه که کانون اصلی جنگ دراین شهرستان بود را برای نسل جدید معرفی وتبیین نمایند.

دهستانی که اولین زن مقاوم و مسن ترین شهید و تقدیم دهها شهید جانباز و آزاده و صدها رزمنده و چندین فرمانده در کارنامه خود دارد. متاسفانه از وجود جوانان شایسته این دهستان درمدیریت های اجرایی شهرستان کمتر استفاده می شود و این حق مسلم را از جوانان انقلابی ‌و وفادار به نظام مقدس جمهوری اسلامي را چه کسانی و مسولانی از مردم این خطه گرفته اند و از نجابت این جوانان لایق که خیلی از آنها فرزندان شهدا وایثارگران هستند سو استفاده شود باید اذعان داشت دادن مسولیت های اجرایی در شهرستان و استان حق مسلم جوانان شایسته و انقلابی این دهستان بیشتر از سایر شهرستان ها است.
کاش مسئولان به کوچه ها و روستاهای این دهستان محروم امروزی و مقاومت دیروزی که هنوز بوی باروت از آن به مشام می رسد سری بزنند و تفاوت این دهستان مقاوم به لحاظ امکانات رفاهی،خدماتی و عمرانی درمقایسه باسایر دهستانها از نزدیک موردقیاس وارزیابی قراردهند.
انتظار داریم مسولان اولین دهستان مقاوم غرب کشور را دریابند!!!

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


+ 6 = پانزده

آمارگیر وبلاگ