لایه‌نگاری تپه باستانی قلا در مرکز شهر گیلان‌غرب

4135439_414

به گزارش نوای گیلانغرب هوشنگ رستمي سرپرست هيئت باستان‌شناسی با اعلام اين خبر گفت: «تپه باستاني قلا در مرکز شهر گيلان‌غرب استان کرمانشاه، يکي از شاخص‌ترين تپه‌هاي باستاني حوز? زاگرس مرکزي است که سال ۱۳۴۹ در فهرست آثار ملّي به ثبت رسيد.»

او افزود: «موقعيت کاملاً استراتژيک و قرار داشتن تپ? ياد شده در آستان? مسير مواصلاتي و باستانـي خراسان بزرگ (بين النهرين به فلات مرکزي) در کنار تراکم بالاي شواهد و بقاياي فرهنگي مشهود بر سطح و پيرامون آن، گوياي غناي باستاني تپه قلا و نقش موثر آن در بستر مطالعات باستان‌شناسي دوران تاريخي و پيش از تاريخ غرب ايران و حوز? زاگرس مرکزي است.»

اين باستان‌شناس تصريح کرد: «نخستين فصل از کاوش‌هاي باستان‌شناسي تپه قلا با مجوز پژوهشگاه ميراث‌فرهنگي و گردشگري و با هدف لايه‌نگاري اين تپه و تعيين توالي فرهنگي دشت گيلان غرب انجام شد.»

او گفت: «در اين پروژه با توجه به عوارض فيزيکي تپه و در نظر داشتن امکان دستيابي به بيشترين لايه‌هاي باستاني، گمانه‌اي در جبه? جنوب غربي تپه تعيين حدود شده و مورد کاوش قرار گرفت.»

به گفته رستمي، مبناي کار در اين پروژه، شناسايي، ثبت و ضبط شواهد باستان شناختي و لايه‌هاي استقراري دوره‌هاي مختلف است.

سرپرست هيئت باستان‌شناسي خاطرنشان کرد: «مضاف بر اين به منظور دستيابي به قطعيت هر چه بيشتر و تامين غايي اهداف اين فصل، نمونه‌هاي لازم براي انجام مطالعات آزمايشگاهي و گاه‌نگاري مطلق نيز برداشت خواهد شد.»

او با بيان اينکه تا کنون شواهد مهمي از دوران ساساني و اشکاني بدست آمده ابراز اميدواري کرد در ادامه کاوش به سوالات مهمي که پاسخ به آنها دغدغه آغاز اين پروژه بوده پاسخ داده شود

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


− 8 = یک

آمارگیر وبلاگ