محافظان بزرگ از وجود بزرگشان برای حفظ درختان و پرندگان حصاری ماندگار ساختند

نوای گیلانغرب :طبیعت مادر مهربان و خانه آرامش برای بشر است و هر جنبنده ای تسبیح گوی حضرت حق و هر گل رایحه ای دلنشین از شمیم باغ بهشت، و هر درخت فرشته ای تسبیح گوی از صفات باریتعالی است.
با توسعه کشاورزی و رشد روز افزون ادوات کشاورزی و رشد جمعیت، بشر برای تسخیر طبیعت و بهره برداری بیشتر به تخریب زمینها و جنگلها و مراتع روی آورد و روز به روز عرصه را بر حیات وحش تنگ تر نمود؛ با گسترش راهها، دسترسی سریع به دل طبیعت مقدور شد و با رواج اسلحه های مدرن برای کشتن پرندگان و حیوانات سناریو انقراض گونه های جانوری کلید خورد، با پیشروی زراعت و جایگزینی زمینهای کشاورزی به جای مراتع همچنین با وقوع آتش سوزیها و خشکسالی های اخیر که عمدتا ناشی از دخالتهای بشر در طبیعت است انقراض گونه های گیاهی نیز شروع شد. در این میان بشر خطر را احساس کرد، ادارات و نهادهای دولتی برای حمایت از طبیعت شکل گرفت اما تا احترام به طبیعت با آموزش تبدیل به فرهنگ عمومی نشود یک سازمان نمی تواند انسانها را کنترل کند رسانه ها نیز برای نجات حیات وحش و طبیعت شتافتند و از اینرو انجمنهای مردم نهاد نیز به تکاپو افتادند… اما برای برخی گونه ها، دیگر دیر شده بود. انسانها پشیمانی بعد از گذشتن فرصت را بهتر از هر عملی میدانند. بنابر این تلاش بشر برای حفظ گونه های موجود افزایش یافت.
احیای حیات وحش در زمان کنونی و برگرداندن تعادل به چرخه طبیعت کار سختی است که یک عزم بسیار جدی و استوار و یک تمسک محکم را می طلبد نمونه این بازگشت امیدآفرین را میتوان در منطقه دالاهو و در جوار مردم یارستان مشاهده کرد. دالاهو سرزمین چشمه های گوارا، مناظر رویایی، پرندگان رنگارنگ و مردمان با اصالت است
درختان جنگلی، حیوانات وپرندگان زیبا و نادر مناطق یارسان نشین با تدبیر به موقع خاندان بزرگ حیدری و بخصوص شخصیت والا و نورانی آسیدنصرالدین حیدری از چتر حمایت ایشان برخوردار شدند و با این تدبیر به موقع تعادل به چرخه طبیعت و زیبایی به کوهستان دالاهو و نواحی یارستان نشین بازگشت شخصیت، ذات و بزرگواری این مرد اهورایی به گونه ای است که پیروان دیگر مذاهب منطقه نیز با احترام و تکریم از رهنمودهایشان یاد میکنند بارها نامه های ایشان با مضامین حفظ جنگلها و نهی از بریدن درختان و حتی شکستن شاخه درختان و جلوگیر از آتش سوزیها ناجی درختان زاگرس شده اند. برای حمایت از گونه های جانوری و پرندگان نامه های فراوانی از خاندان حیدری و بخصوص بزرگ این خاندان از طریق معتمدین به مردم منطقه اعلام شده است که در طی دو سال اخیر تاثیر بسیار خوبی را در افزایش جمعیت پرندگان منطقه داشته است این نامه ها از هر بخشنامه و جریمه بازدارنده ای موثرتر و کار آمدتر برای حفاظت از طبیعت بوده است اینجا باورها و اعتقادت به سمت و سوی حفظ طبیعت و احترام به حیات و زمین است و پاسداری از طبیعت و حفظ منابع طبیعی از شکل قانون در آمده و رنگ و بوی اعتقاد و باور به خود گرفته است. صدای باد در شاخسار درختان دالاهو موسیقی بی نظیری است که بدون صدای کبکها و قمریها و دیگر پرندگان اسم سرود زندگانی و حیات نمیتوان بر آن نهاد.
حفظ پاکی طبیعت و پرهیز از ریختن زباله علاوه بر حفظ مناظر و چشم اندازها مانع از آلوده شدن آبهای سطحی و زیر زمینی نیز میگردد و این را بزرگان جامعه یارسان بخوبی به یاران خود سفارش کرده اند… شاید بهترین ضمیمه برای این متن تعداد زیادی از نوشته های خاندان بزرگوار حیدری در توصیه به حفظ طبیعت و محیط زیست و پرهیز از شکار جانوران و پرندگان باشد تا نظم در دالاهو را بخوبی در باور این بزرگان بیابیم.
امسال برای بقا و تقدیس طبیعت برای هر فرد کاشت درختان جنگلی در حد توان( حداقل یک درخت) توصیه کرده اند. آلوده کردن هوا و طبیعت به هر طریقی ظلمی آشکار در حق انسانها و نسلهای آینده است و از جمله مواردی که به آلوده کردن هوا و صدمه به خاک منجر میشود سوزاندن کاه و کلش حاصل از بقایای کشاورزی و زراعت است این مورد علاوه بر آلودگی هوا باعث تخریب مواد آلی خاک میشود (هوموس) و در برخی موارد که شدت باد زیاد میشود کنترل آتش میسر نمیشود و آتش به مزارع همجوار نفوذ کرده و باعث خسارت و صدمات مالی و خصومت گشته و گاهی تا دل طبیعت نیز نفوذ میکند و خسارات جبران ناپذیری را به بار می آورد بزرگ خاندان حیدری مردم پاک سرشت یارسان را از آتش سوزی بقای مزارع نهی کرده اند، احترام به طبیعت و میهمان نوازی بی نظیر یارسانیهای عزیز که همچون سایر کردها میهمان نوازی و احترام در اعتقاد و باورشان وجود دارد دالاهو را به کوهستانی باصفا برای جانوران و درخت و… تبدیل کرده است.
طینت پاک، طبیعت پاک را میسازد و حفظ میکند و ساختن را می آموزد و سوختن را نهی میکند. هرگاه انسانها حق همدیگر را محترم شمارند و زمین را گرامی بدارند آسمان هم دروازه رحمت و سخاوت به

روی مردمان میگشاید شاید افزایش بارشها بخصوص در این نواحی بی ارتباط با احترام به طبیعت نباشد فراموش نکنیم که در کوهستان زندگی هر آنچه را که فریاد بزنیم طبیعت همان را برایمان بازگو میکند زمین جان دارد و مادر تمام جنبندگان و جمودات است و چه خوب است که از لرزشش زنده بودنش را برداشت کنیم نه قهرش را.
گردآورنده: مهندس محسن فرجی

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


+ هفت = 9

آمارگیر وبلاگ