مشاهده یک گونه مار کمیاب در گیلانغرب+عکس

5057733_785

یک حلقه مار افعی دم عنکبوتی در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع زله زرد گیلانغرب مشاهده و تصویربرداری شد.
به گزارش نوای گیلانغرب به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه؛ سیامک اسماعیلی کارشناس محیط زیست گفت: در پی پایش مناطق تصویر برداری از یک گونه مار کم یاب در گیلانغربتحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان یک حلقه مار افعی دم عنکبوتی در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع زله زرد گیلانغرب مشاهده و تصویربرداری شد.

وی گفت: این گونه نادر از خانواده افعی‌ها قبلاً در گیلانغرب نیز مشاهده شده است که نشان از پراکنش این گونه کمیاب از افعی‌ها در حوزه شهرستان گیلانغرب است.
اسماعیلی در رابطه با خصوصیات مار دم عنکبوتی بیان کرد: این نوع مار‌ها ماری نسبتاً متوسط از خانواده‌های افعی است و مشخصه اصلی این مار که باعث شهرت وی گردیده مربوط به انتهای دم این خزنده است که به شکل رتیل یا عنکبوت است.

این کارشناس محیط زیست شیوه تغذیه مار دم عنکبوتی را منحصر بفرد توصیف کرد و گفت: ساختار دم این موجود بسیارشگفت انگیز است و این مار از طریق حرکات دم خود اقدام به جلب، فریب و سپس شکار طعمه می‌کند.

وی افزود: این افعی وقتی قصد شکار طعمه مورد نظر خود را داشته باشد برای این منظور دم عنکبوت مانند خود را به شکلی حرکت می‌دهد که در نظر طعمه یک عنکبوت یا رتیل در حال حرکت را تداعی می‌کند و هنگامی که طعمه برای شکار عنکبوت مورد نظر حمله ور می‌شود با افعی دم عنکبوتی مواجه شده و صید می‌شود.

افعی دم عنکبوتی اولین بار در استان ایلام توسط آقا و خانم اسمیت مشاهده و دومین نمونه این افعی در سال ۲۰۰۶ در جاده قصرشیرین – گیلانغرب در استان کرمانشاه کشف و شناسایی شد. این گونه از افعی‌ها اندمیک و زیستگاه آنان تاکنون فقط در شهرستان گیلانغرب و بخشی از استان ایلام ثبت شده است.
800000000000000000

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


2 + = هفت

آمارگیر وبلاگ