چرایی وقوع زلزله‌های پی‌درپی در منطقه سومار کرمانشاه

نتیجه تصویری برای مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله:اگر زلزله‌های کرمانشاه یک‌جا به وقوع می‌پیوست بیش از ۷ ریشتر بود

نوای گیلانغرب : از ۲۱ آبان ماه که زلزله ۷٫۳ ریشتری ازگله رخ داد تا روز گذشته -۲۱ دی ماه- سال جاری تعداد ۱۲۳ زمین‌لرزه با بزرگای بیش از ۳ ریشتر در استان کرمانشاه به ثبت رسیده است.

۶۱ روز از وقوع زمین لرزه ۷.۳ ریشتری که در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه و ۱۶ ثانیه ۲۱ آبان‌ماه کرمانشاه را لرزاند، گذشته است. زلزله‌ای که در پی آن بیش از ۶۰۰ تن کشته شدند و شش هزار و ۲۳۹ واحد شهری و ۱۲ هزار و ۳۰۹ واحد روستایی تخریب شد و خسارات زیادی را به بار آورد.

روز گذشته (پنج‌شنبه ۲۱ دی ماه) و پس از گذشت ۶۰ روز از زلزله ۷٫۳ ریشتری ازگله کرمانشاه، زلزله‌های متعددی در منطقه سومار کرمانشاه به وقوع پیوست که اکثر آن‌ها بالای ۵ ریشتر بوده است.  از ساعت ۱۰٫۵۰ روز گذشته که زلزله‌ای به قدرت ۵.۶ ریشتر در منطقه سومار به وقوع پیوست، تاکنون بیش از ۵۰ پس‌لرزه در این منطقه ثبت شده است و ۵ مورد آن در کمتر از دو ساعت و با بزرگای بیش از ۵ ریشتر بود.

صفحه زلزله سومار همان صفحه زلزله ۷٫۳ ریشتری ازگله نیست

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله درباره چرایی وقوع زلزله‌های پی در پی در منطقه سومار به پانا گفته است که به نظر می‌رسد صفحه‌ای که در آن زلزله‌های روز گذشته سومار اتفاق افتاده است، صفحه زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان ازگله نیست. هرچند ممکن است مرتبط با زون(منطقه) شکستگی ۲۱ آبان باشد ولی احتمال زیادی وجود دارد این زون به وسیله زلزله ۲۱ آبان تحریک شده باشد. شاید اثر دومینویی زلزله‌ها که درباره‌اش حرف می زنیم، اتفاق افتاده باشد.

زارع معتقد است که اگر این زلزله‌ها به طور یکجا اتفاق می‌افتاد، حدود ۶.۹ تا ۷ ریشتر قدرت داشت. ۵ زلزله به بزرگای بیش از ۵ ریشتر در فاصله کمتر از دوساعت اتفاق افتاده است. این زلزله های ۵ ریشتری ،زلزله‌های متوسطی هستند .اگر همه این زلزله‌ها با هم جمع می‌شدند و فقط یک زلزله به وقوع می پیوست شاید بیش ۶.۹ یا ۷ ریشتر قدرت داشت. بنابراین می‌توانیم بگوییم از این نظر چه بسا اتفاق نسبتا مثبتی بوده؛ درواقع خوشه زلزله‌های امروز در سومار، رخدادی است که در پی زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان ازگله اتفاق افتاده و به نوعی توسط آن زلزله، تحریک شده است، اما شانس خوبی بوده که انرژی با چند زلزله به بزرگای ۵ و کمتر از ۶ خالی شده است.

به گفته وی، زلزله‌های خوشه‌ای در منطقه زاگرس انتظار می‌رود و چیز عجیبی نیست. چون مرز خمیدگی جبهه کوهستان است و در این بخش لرزه ها به صورت خوشه یا مجموعه زمین لرزه نشان داده می‌شود.پانا

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


7 + = ده

آمارگیر وبلاگ