کیهان کلهر، از “سفر به دیگر سو” تا “بوی نوروز”+ عکس

نوای گیلانغرب :کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی در سومین روز از آذرماه سال ۱۳۴۲ متولد شد.
کیهان کلهر، جهانی ترین مرد موسیقی ایران تولدت مبارک! + عکس ///////////////ارسال نشود
این هنرمند کار موسیقی را از پنج سالگی به صورت آزاد شروع کرد. دوازده ساله بود که به صورت حرفه‌ای به موسیقی پرداخت و در سیزده سالگی با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه شروع به همکاری کرد.
کلهر با هنرمندان مختلف از فرهنگ‌های دیگر همکاری‌هایی داشته است که از جمله آن ها می توان به اردال ارزنجان از ترکیه، شجاعت حسین خان از هند، یویوما از چین و عالیم قاسم اف از آذربایجان اشاره کرد.
کیهان کلهر همچنین با تعدادی از بهترین هنرمندان عرصه موسیقی کشورمان نیز فعالیت داشته که محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و گروه دستان از جمله آن ها به شمار می روند.
کیهان کلهر، جهانی ترین مرد موسیقی ایران تولدت مبارک! + عکس ///////////////ارسال نشود
اساتیدی از «کیهان کلهر» به عنوان جهانی‌ترین مرد موسیقی ایران یاد کرده‌اند. وی مدت ها عضو گروه دستان بود و در کنسرت های این گروه به همراه استاد شهرام ناظری به نوازندگی و تنظیم پرداخت.
کیهان کلهر ۴ مرتبه نامزد جایزه گرمی آمریکا شده‌است. نوای کمانچه کیهان کلهر در موسیقی متن فیلم ” جوانی بدون جوانی ” ساخته فرانسیس فورد کاپولا از جمله آثار بیادماندنی اوست. “جوانی بدون جوانی” که در سال ۲۰۰۷ میلادی ساخته شد، فیلمی کاملاً شخصی از فیلمسازی است که در میانسالی قرار دارد و اتفاقاً تجربه دلنشینی را هم داشته است. موسیقی شنیدنی و گوش نواز “اسالدو گولیچف” از نقاط مثبت فیلم است که شنیدن نوای مسحورکننده کمانچه “کیهان کلهر” آن را دو چندان می‌کند.
کیهان کلهر، جهانی ترین مرد موسیقی ایران تولدت مبارک! + عکس ///////////////ارسال نشود
از جمله آلبوم های موسیقی که در کارنامه هنری کلهر به چشم می خورد، می توان به “بوی نوروز” با صدای زنده یاد ایرج بسطامی، “سفر به دیگر سو” با صدای شهرام ناظری، “شب، سکوت، کویر” با صدای محمدرضا شجریان، “ساز خاموش” با صدای محمدرضا شجریان و “هاونیاز” با صدای آینور دوغان اشاره کرد.
کیهان کلهر و اردال ارزنجان در شب های ۱۳،‌۱۴،۱۵و ۱۶ آذر ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت به اجرای برنامه می پردازند.منبع/میزان

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید


+ هشت = 12

آمارگیر وبلاگ